Produkcja w czasach koronawirusa

Rok 2020 i 2021 postawił produkcję filmową pod ścianą. Koronawirus wstrzymał niejedną zaplanowaną realizację. Pandemia najbardziej dotknęła producentów filmów fabularnych, a co za tym idzie – całą kinematografię.

Przestój w pracy dotknął niemal każdy zawód związany z filmem – od reżysera po aktora, scenarzystę, rekwizytora, charakteryzatora, operatorów, dźwiękowców… Wymieniać można by jeszcze długo. Czy jest sposób, aby zabezpieczyć się przed negatywnym wpływem wirusa i móc dalej pracować i realizować zaplanowane produkcje. W branży filmowej praca zdalna nie zawsze wchodzi w grę. O ile można ją zastosować do okresu przygotowawczego i post produkcji, to trudniej wdrożyć ją podczas planu zdjęciowego.

Grunt to bezpieczeństwo na planie i poza nim

Studio Filmowe Panika stosuje rozwiązania, które sprawiają, że praca w czasie pandemii jest możliwa i przede wszystkim bezpieczna. Owszem, podstawą ma być dystans społeczny oraz minimalizowanie liczby spotkań fizycznych. W branży filmowej wyznacznikiem jest rodzaj produkcji filmowej.

Przykładem może być zamówienie przez klienta reklamy produktowej – wówczas nawet nie musi do nas przyjeżdżać. Wszystkie formalności załatwimy zdalnie, a produkt można dostarczyć do nas pocztą czy kurierem – tak często bywa nawet szybciej i zdecydowanie bezpieczniej. My przygotujemy i wykonamy reklamę zgodnie z zaakceptowanym wcześniej przez klienta scenariuszem spotu. Potem prześlemy drogą internetową materiał do ewentualnych poprawek lub końcowej akceptacji.

Podobnie realizacja bilbordu sponsorskiego, filmu viralowego, animowanego spotu reklamowego czy innego materiału filmowego bez udziału aktorów, może przebiegać zdalnie. Studio Panika załatwi wszystkie formalności związane z jego produkcją, a klient otrzyma do akceptacji końcowy produkt.

Zdalny casting w studio

Inaczej bywa w przypadku bardziej skomplikowanych produkcji, gdzie głównym punktem nie jest tylko produkt, ale również człowiek. Udział aktorów w spocie filmowym wymaga już większego przygotowania i bezpośredniego kontaktu. Jednak klient nadal może większość rzeczy akceptować zdalnie – nawet wybór aktorów do reklamy! Studio Panika przygotuje relacje z castingu online lub prześle gotowe materiały klientowi, który dokona wyboru aktorów. To na etapie przygotowań do produkcji reklamy.

Na planie filmowym musimy zadbać o bezpieczeństwo całej ekipy. Częste mycie i dezynfekcja dłoni, maseczki, dystans – o tym pamiętamy na co dzień. Studio Filmowe Panika jest w bardzo komfortowej sytuacji, ponieważ posiada własne studio filmowe o powierzchni 300 m kw., gdzie mamy doskonałe warunki, aby stworzyć nie tylko wymarzoną scenografię, ale także zachować odpowiedni dystans społeczny i zadbać o bezpieczeństwo osób, które muszą przebywać na planie zdjęciowym. W tak komfortowych warunkach nawet stworzenie bardziej wymagającego teledysku nie stanowi problemu.

Każdy powinien przestrzegać zasad

Pilnujemy, aby w Studiu Filmowym Panika każdy stosował się do ustalonych zasad bezpiecznej pracy – inaczej nie może uczestniczyć w planie zdjęciowym! Zdajemy sobie sprawę z tego, że rzeczywistość w czasie epidemii COVID-19 zmienia się i na bieżąco śledzimy wytyczne i obostrzenia, aby dostosować pracę ekipy filmowej do obowiązujących zasad.

Przygotowując produkcję, tworzymy regulamin pracy na planie filmowym. Każdy wie, o której godzinie powinien się zjawić i jaki ma harmonogram. Stosujemy zasadę, że na planie mogą przebywać tylko osoby zdrowe.

O wytycznych i sposobach zabezpieczeń informujemy klientów Studia, aby mieli świadomość jakie procedury bezpieczeństwa stosujemy. Mogą one powodować opóźnienia w pracy, co uwzględniamy w grafiku.

Aktor na planie zdjęciowym

Wchodząc na plan zdjęciowy każdy wie, jakie ma zadanie, jakich reguł powinien przestrzegać oraz za co jest odpowiedzialny. Instruujemy, kto może dotykać sprzętu, scenografii, przebywać w pobliżu aktorów. Plany, jeśli nie ma takiej konieczności, staramy się organizować w studiu filmowym, a nie w plenerze.

Jeśli angażujemy aktorów i wiemy, że będziemy filmować ich bez maseczek, informujemy wszystkich, że jedynie osoby występujące przed kamerą, mogą czasowo zdjąć maseczki. Czas bez maseczki ograniczamy do minimum. Tak samo ograniczamy liczbę aktorów pracujących jednocześnie bez maseczek i dbamy o odpowiedni dystans między nimi. Ograniczamy także do minimum bliski kontakt z aktorami podczas charakteryzacji. Jeśli to możliwe, aktorzy powinni nakładać makijaż samodzielnie, stosując własne środki charakteryzacji. Pilnujemy, aby ubrania i kostiumy były uprane i wyprasowane przed dostarczeniem ich na plan.

Jak widać, produkcja filmowa w czasach koronowirusa wymaga odpowiedniego przygotowania, wprowadzenia wielu, często nowych zasad, ale nie jest niemożliwa. Co więcej, dobrze zorganizowany każdy etap realizacji materiału filmowego jest bezpieczny i nie wymaga rezygnacji z zaplanowanych przedsięwzięć. Studio Filmowe Panika działa cały czas i przygotowuje każdy etap produkcji filmowej nie tylko bezpiecznie ale i profesjonalnie, aby każdy materiał audiowizualny spełniał nasze normy i oczekiwania klienta.